Volkswagen vēršas pret ES tarifiem Ķīnas elektriskajiem transportlīdzekļiem

Vācijas autoražotāji, piemēram, Volkswagen un BMW, arvien biežāk brīdina par ES tarifu iespējamo negatīvo ietekmi uz Eiropas autobūves nozares konkurētspēju turpmāk, kā arī uz viņu pašu darbību Ķīnā, raksta Euronews.

Vācijas autobūves uzņēmums Volkswagen nesen nosodīja ES plānus ieviest līdz pat 38 % ievedmuitu Ķīnas elektriskajiem transportlīdzekļiem, uzsverot, ka tie negatīvi ietekmēs Eiropas autobūves nozari.

Uzņēmums uzsvēra, ka tas ilgtermiņā mazinātu Eiropas automobiļu ražotāju konkurētspēju.

ES par šo tarifu palielināšanu paziņoja jau jūnijā, atsaucoties uz bažām par to, ka Ķīnas elektrisko transportlīdzekļu ražotāji saņem subsīdijas no valdības, tādējādi ļaujot tiem pārdot savus transportlīdzekļus ES par netaisnīgi zemām cenām salīdzinājumā ar Eiropas autobūves uzņēmumiem.

Šie jaunie tarifi ietver 19,9 % nodokli Ķīnas elektromobiļu ražotājam Geely, 17,4 % nodokli BYD un vēl 37,6 % nodokli SAIC. Tie ir papildus 10 % muitas tarifiem, kas jau tiek piemēroti Ķīnas automobiļu importam, un tie stājās spēkā no 5. jūlija.

Tomēr Eiropas un jo īpaši Vācijas autoražotāji, piemēram, BMW un Volkswagen, tagad ir atbildējuši, bažījoties, ka arī tie var saskarties ar Ķīnas atbildes tarifiem attiecībā uz to plašo darbību Ķīnā.

Pašlaik Rietumu autoražotāji Ķīnā, piemēram, Tesla, Audi, BMW un Mercedes-Benz, bauda tādas priekšrocības kā zemākas nodokļu likmes, subsīdijas, vieglāku piekļuvi kapitālam, zemākas zemes izmaksas un konkurētspējīgas litija bateriju cenas.

Ja ES un Ķīnas tirdzniecības kara saasināšanās gadījumā šīs priekšrocības izsīks, tas var piespiest arī šos Eiropas uzņēmumus mainīt savus vispārējos uzņēmējdarbības modeļus, jo īpaši, ja tie būs spiesti meklēt citas alternatīvas ražotnes.

Tas varētu būt īpaši būtisks trieciens Eiropas elektromobiļu ražotājiem, kuri jau ir novērojuši pieprasījuma samazināšanos dzimtenē to augstāko cenu un lētāku Ķīnas elektromobiļu pievilcības dēļ.

Turklāt Ķīnas tirgus ir viens no lielākajiem Vācijas iekšdedzes dzinēju transportlīdzekļu patērētājiem. Tādējādi Ķīnas valdības priekšrocību samazināšanās arī apgrūtinātu Eiropas autoražotāju iespējas turpināt izmantot priekšrocības vienā no saviem galvenajiem tirgiem.

Gan Eiropas autoražotāji, gan vides aizsardzības grupas ir arī norādījušas, ka tarifi elektriskajiem transportlīdzekļiem, visticamāk, vēl vairāk palēninātu ES vides aizsardzības un nulles emisiju mērķu sasniegšanu. Tas ir tāpēc, ka, ņemot vērā, ka pieejamie Ķīnas elektromobiļi kļūst arvien dārgāki un patērētāji joprojām cīnās ar pieaugošajām dzīves dārdzības problēmām, mazāk cilvēku varētu vispār iegādāties elektromobiļus.

Vai ES tarifi varētu izraisīt ES un Ķīnas tirdzniecības karu?

Pastāv arī ļoti reāla iespēja, ka Ķīna piemēros atbildes tarifus citām Eiropas nozarēm un pašreizējā spriedze pāraugs pilnvērtīgā tirdzniecības karā. Ķīna jau ir brīdinājusi, ka piemēros papildu nodokļus tādām precēm kā cūkgaļa, piena produkti un brendijs, ko importē no ES.

Attiecībā uz ES nesen veikto izmeklēšanu par ārvalstu subsīdiju regulējumu (FSR) Ķīnas Tirdzniecības palāta ES (CCCEU) savā paziņojumā norādīja: “FSR ES puse ir izmantojusi kā ieroci un darbojas kā ekonomiskās piespiešanas veids.’’

FSR ir atļauts izmeklēt arī subsīdijas, ko meitasuzņēmumi saņem no mātesuzņēmumiem citā valstī, parasti uzņēmuma mītnes valstī. Attiecībā uz to CCCEU norādīja: “Šāda pieeja pēc būtības nostāda neizdevīgā stāvoklī Ķīnas investoru Eiropas meitasuzņēmumus, liedzot tiem vienlīdzīgu attieksmi salīdzinājumā ar vietējiem uzņēmumiem, kas iesniedz piedāvājumus.”

 

Leave a Comment